شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ / Saturday 26 May 2018 آخرین بروز رسانی: ۱۸:۵۰:۱۷ - دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۷
مرامنامه Print This Page

مقدمه کاملا جدی:

شبکه اجتماعی وب لاگ نویسان اصفهان “اصفهان بلاگ”، یک خبرخوان وبلاگی آنلاین است که خلاصه آخرین مطالب وبلاگهای عضو را به شکل لینک به مطلب اصلی، در خروجی خود قرار می دهد.

این خبرخوان که با استفاده از فید RSS کار می‌کند، هر ساعت یک بار به صورت خودکار به هنگام شده و مطالب جدید وبلاگ‌های عضو را به ترتیب زمان منتشر می کند.

اصفهان بلاگ محیطی برای علاقه‌مندان به اصفهان، میراث فرهنگی، تاریخی و انسانی این شهر، جاذبه‌های طبیعی، محیط زیست، ورزش، هنر و سایر موارد مرتبط با این شهر فراهم کرده تا مطالب خود را به اشتراک بگذارند.

این وب سایت خود را متعهد به پیروی از تمام قوانین جاری کشور ایران می‌داند و کاربران عضو نیز با ارایه درخواست ثبت نام در وب‌سایت، خود را به قبول قوانین سایت و حرکت در مسیر آن متعهد می‌دانند.
اصفهان بلاگ متعلق به هیچ گروه، حزب و دسته ای نیست و هرگز وارد فعالیت های سیاسی نخواهد شد.

مرامنامه با ادبیات صد در صد وبلاگی:

- وبلاگهای عضو باید با موضوع اصفهان باشد و یا نویسندگان آنها اصفهانی باشد. اینو برای این گذاشتیم که اسممون با اعضامون بی ربط نباشه و گرنه می دانیم از اقصی نقاط دنیا خواهان عضویت در اصفهان بلاگ هستند.

-اینکه چه مطلبی در وبلاگتان می نویسید به خودتان مربوط است اما رعایت اخلاق الزامی است ، حتی شما . بنابراین اگر وبلاگی به وبلاگی توهین کرد حذف خواهند شد. اصولاً اصفهان بلاگ سخت گیر نیست ولی ماست هم نیستیم .

-وبلاگ‌هایی با موضوعات هنر، میراث فرهنگی، محیط زیست، تاریخ، ادبیات و گردشگری، ورزش و اقتصاد را بسیار دوست می داریم . توجه کردید که همه موضوعات بود الا سیاست !

-اگر عضو اصفهان بلاگ نیستید ولی مطلبی مرتبط با اصفهان نوشته اید و یا در جایی دیده اید برای ما بفرستید تا برای دیگران نمایش دهیم.

-وبلاگ‌های تبلیغاتی از اصفهان بلاگ حذف خواهند شد ، مگر اینکه کالای به درد بخوری را تبلیغ کنند و اسپانسر اصفهان بلاگ شوند !

مرامنامه انجمن روزنامه نگاران حرفه ای

انجمن روزنامه نگاران حرفه ای (spj) مرامنامه ای برای روزنامه نگاران نوشته. ما خود در وبلاگ‌هایمان می کوشیم خود را متعهد به آن بدانیم. پیشنهاد می کنیم شما نیز بخوانید و عمل کنید.

انجمن روزنامه نگاران حرفه ای (spj) معتقد است حرفه روزنامه نگاری توجهات خاصی را می طلبد که باید روزنامه نگاران آنها را رعایت کنند:

- درستی اطلاعات دریافتی از کلیه منابع را بررسی کرده و با مراقبت های جدی، از اشتباهات غیر عمدی جلوگیری کنید . تحریف عمدی اطلاعات به هیچ وجه قابل قبول نیست .

- به افراد درگیر با موضوع خبر، برای پاسخگویی به اظهارات نادرست، باحوصله و پشتکار فرصت لازم را بدهید .

- منابع مورد استفاده را هر زمان که ممکن است، مورد شناسایی دقیق قرار دهید. همگان حق دریافت اطلاعات هرچه بیشتر از منابع قابل اعتماد را  درهرچارچوبی که امکان پذیر است، دارند .

- معمولا انگیزه های منابع را قبل از هر قول و قرار نامشخص، مورد تردید و سوال قرار دهید . به موقعیت هایی که هر قول و قراری برای مبادله اطلاعات به وجود می آورد توجه کنید تا بتوانید به آنها پایبند باشید .

- مطمئن شوید که تیترها، زاویه های خبری و نحوه پیشبرد موضوع، عکس ها، گرافیک ها و نقل قول ها منجر به تحریف خبر نمی شوند . ساده سازی نکنید و یا رویدادها را خارج از گستره و بافت اصلی شان ارائه نکنید .

- هرگز محتوای عکس های خبری را تحریف نکنید . افزایش روشنی و وضوح تکنیکی خبر معمولا قابل قبول است . مونتاژ تصاویر و فتو ایلاستراسیون ها را مشخص کنید .

- اگر افزایش وضوح عکس باعث گمراهی می شود، از آن اجتناب کنید . اگر این کار لازم است، مشخصا بگوئید که این کار را کرده اید .

- از مخفی کاری یا بکارگیری روش های محرمانه برای جمع آوری اطلاعات – به جز زمانی که روش های باز سنتی برای دسترسی همگان به اطلاعات اساسی،بازده نخواهد داشت- اجتناب کنید . اگر از چنین روش هائی استفاده کردید؛ در بخشی از خبر آنرا اعلام کنید

- هرگز سرقت ادبی نکنید .

- خبرهای مربوط به تنوع و تکثر و عظمت تجربه های انسانی را – حتی زمانی که آن چندان با اهمیت نیست- مطرح کنید .

- ارزش های فرهنگی خودتان را در نظر بگیرید و از اینکه آنها را به دیگران تحمیل کنید، بپرهیزید .

- از برخوردهای قالبی و کلیشه ای با نژاد، جنس، سن ، مذهب، قومیت، موقعیت جغرافیایی، جهت گیری جنسیتی، معلولیت ها، قیافه افراد، یا موقعیت اجتماعی افراد اجتناب کنید .

- از تبادل آزاد دیدگاه ها، حتی دیدگاههایی که مخالف و متناقض با دیدگاه شماست، حمایت کنید .

- صدای کسانی را که صدایشان شنیده نمی شود تقویت کنید؛ به گونه ای که منابع رسمی و غیر رسمی اطلاعات بتوانند به طور برابر در حوزه خبرسازی موثر باشند .

- بین خبر رسانی و مدافعه گری، تفاوت قایل شوید . تحلیل و تفسیر را بطور مشخص اعلام کنید تا واقعی تها و بافت حاکم بر آن ها بد جلوه داده نشود .

- تفاوت خبر و آگهی باید تشخیص داده شود و از برخوردهایی که مرزهای بین این دو را مخدوش می کند پرهیز کنید .

- این وظیفه را به رسمیت بشناسید تا این امر تضمین شود که امور مربوط به مردم در یک فضای باز دنبال می شود و اطلاعات و سوابق مربوط به حکومت قابل بررسی است .

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay